Google+ Youtube Instagram

Ako montovať sprchový kút?

Montáž sprchového kútu zvládnete aj sami

Rekonštrukcia kúpeľne je hotová, remeselníci vyčistili priestor a treba už len osadiť sprchový kút? S nami to zvládnete aj sami a postačí vám k tomu len bežné náradie...

Najmenej práce vás čaká pokiaľ si vyberiete rámový sprchový kút. Tie sa dodávajú buď už v zmontovanom stave (napr. kúty radu Supernova) alebo aspoň čiastočne, takže nie je čo pokaziť. Počítať ale musíte s veľkým balíkom, ktorý sa vám nemusí zmestiť do osobného auta. Naopak veľkú mieru precíznosti vyžaduje montáž bezrámových sprchových kútov. A nezáleží vždy iba na šikovnosti. Máloktorá kúpeľňa má totiž dokonale pravé uhly a rovné steny. Tieto faktory môžu situáciu veľmi skomplikovať.

"Čo sa týka dizajnu, funkčnosti a jednoduchosti montáže sú obľúbeným kompromisom polrámové sprchové kúty, ako sú napríklad Blix alebo Rapier. Jednotlivé časti je monžé jednoduchšie prepraviť a doma zmontovať pomocou bežného náradia (vodováha, vŕtačka a šrobovák)." hovorí školiteľ firmy RAVAK Ing. Rudolf Kňaze.

Ako na to?

Z horného a dolného oblúku sprchového kútu odmontujte tzv. prepravnú vložku (ak by ste ju zabudli odmontovať, sprchový kút rozšírite z každej strany cca o 2 cm a kút už nemusí kopírovať rádius vaničky). Na pravú a ľavú stenu nasaďte spodný a horný oblúk a zoskrutkujte.
Tip - Skrutky namažte vazelínou, lepšie tak prenikajú do hliníkového rámu.

montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu
Na zmontovaný kút nasaďte upevňovacie profily, kút usaďte na vaničku, vyvážte a profily si obkreslite na stenu. Do steny vyvŕtajte otvory na hmoždinky a samostatné upevňovacie profily priskrutkujte na stenu.

Zatmelenie upevňovacieho profilu: upevňovací profil v spodnej časti zatmeľte, aby ste zamedzili zatekaniu vody za vaničku. Zatmeľte aj časť upevňovacieho profilu smerom do kúpeľne.
Tip – netmeľte tú časť profilu smerom do vaničky, aby mohla voda voľne odtekať späť.
Sprchový kút nasaďte do upevňovacích profilov a vyvážte vodováhou. Z vnútornej strany sprchového kútu zaaretujte kút v upevňovacích profiloch skrutkami s plastovou podložkou a prekryte ich plastovou krytkou.
montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu
Do pripravených otvorov v hornej časti dverných krídiel namontujte kovové kolečkové pojazdy. Na spodné otvory dverných krídel pripevnite plastové výklopné vodítka, ktoré v budúcnosti umožnia celé dverné krídlo jednoducho vyklopiť zo sprchového kútu. Dverné krídla nasaďte kolečkovými pojazdmi do horného profilu a do spodného profilu ich zaklapnite plastovými vodítkami. Na dvere osaďte držadlá.
Pozor – pod každou časť držadla dejte plastovú priehľadnú podložku.
montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu montáž sprchového koutu
Na pevnú časť skla sprchového kútu nasaďte plastovú tesniacu lištu.
Tip - pre lepšiu manipuláciu s lištou natrite sklo mydlovou vodou.
Na dverné krídla nasaďte plastové magnetky.
Celý sprchový kút po obvode z vonkajšej strany zasilikónujte.
Pozor – nesilikónujte kút z vnútornej strany, aby mohla voda voľne odtekať späť do vaničky.
Hotový polrámový sprchový kút Rapier NRKCP4.