Youtube Instagram

Na čo si treba dať pozor pri inštalácii odtokového žľabu

odtokový žlab Chrome

Rozhodujete sa o investovaní do nového sprchového kútu umiestneného bez sprchovej vaničky priamo na podlahe? Zvážte všetky okolnosti a poriadne dohliadnite na proces inštalácie! Iba precíznym skĺbením všetkých výrobkov (sprchový kút, odtokový žľab, keramická dlažba) a kvalitnou remeselnou prácou získate spoľahlivo fungujúcu kúpeľňu.

Odtokové žľaby hrajú hlavnú úlohu najmä tam, kde by vás zbytočne zväzovali ponúkané rozmery sprchových vaničiek. Môžete si vybrať v rôznych dizajnoch tak, aby presne zapadli do estetického celku vašej kúpeľne, ako napríklad žľab Chrome z kúpeľňového konceptu Chrome. Žľaby RAVAK ponúkame v plastovom alebo nerezovom prevedení v dĺžke už od 30 cm až do 105 cm.

Ako postupovať pred zahájením prác?

1. Preverte podlahu
Pozvite statika alebo stavebného technológa. Iba tí kvalifikovane rozhodnú, či je konštrukcia vašej podlahy vhodná na zapustenie odtokového žľabu. Najmä v panelákových domoch sa môže stať, že vám toto riešenie nebude odporučené, pretože inštalácia žľabu vyžaduje určitú minimálnu stavebnú výšku. RAVAK na túto požiadavku reaguje výškou svojich odtokových žľabov už od 75 mm. Na trhu nájdete aj výrobky s nižšou stavebnou výškou, avšak zvyčajne sa nespĺňajú normy 50 mm výšky vodnej zápachovej uzávierky. Ďalšou otázkou na odborné posúdenie je materiál podlahovej konštrukcie, či sa jedná o panelovú alebo murovanú bytovú jednotku.

2. Vyberte správné výrobky
Odtokový žľab vyberte podľa:

 • Kapacity prietoku (súlad so sprchou, masážnym panelom, stropnou ružicou).
 • Miesta určenia (súkromný byt, verejné priestory)
 • Frekvencia používania (chata, chalupa, pracovná sprcha, kúpeľňa v domácnosti, sauna, bazén) – pre občasné použitie je vhodnejšia napr. podlahová vpusť so suchou alebo kombinovanou zápachovou uzávierkou, do bazénu vyberte špeciálny materiál.
 • Umiestnenie (do priestoru, k stene, atď.)
 • Kvality sifónu (Sifón má byť vyvinutý špeciálne pre odtokové žľaby a má byť pevne spojený so zápachovou uzávierkou. Nevoľte nerezové žľaby, na ktoré je iba nasadený vaničkový sifón. Ten nie je v spojený s nerezovým žľabom nijako zaistený alebo môže byť zaistený nedostatočne.)  

Podľa týchto bodov sa potom dokážete jednoducho rozhodnúť pre výber toho správneho žľabu. Rozhodne sa ale oplatí vybrať si odtokový žľab od výrobcu sprchových kútov. Iba tak si môžete byť istý, že kupujete logicky dotiahnuté riešenie od profesionálov so skúsenosťami s reálnymi kúpeľňami.

Sprchový kút by mal mať dostatočne vysokú prahovú lištu. Doporučujeme minimálne 10 mm.

Keramická dlažba by mala mať v ideálnom prípade stredný až menší formát, ktorý uľahčí vyspádovanie (2%) smerom k odtoku. Prednosťou menších formátov sú aj zvýšené protišmykové vlastnosti zaistené vyšším počtom špár.

3. Dobre pripravte podlahu
Inštalácia žľabu obnáša založenie niekoľkých vrstiev betónu, hydroizolácií, lepení dlažby, a pod. Presne sledujte a dodržte návod na výrobku. Majte zároveň na pamäti, že hrúbka dlažby plus lepidlo plus hydroizolácia musí byť dohromady zhodné s výškou okraja žľabu. Precízny výsledok celého diela zaistí samolepiaca hydroizolačná páska ako aj prechod medzi izoláciou v kúpeľni a žľabom, ktorý je súčasťou výrobkov RAVAK.

odtokový žlab RunwayPrečo by ste si mali vybrať odtokové žľaby RAVAK?

 • Bez problémov zajistia vysoký prietok vody (až 60l/min)
 • Samolepiace hydroizolačné pásky, ktoré zajistia prechod medzi izoláciou v kúpeľni a žľabom v balení
 • Dokonale čistiteľný sifón
 • Leštený nerezový povrch zamedzuje usadzovaniu nečistôt
 • Priamy prístup do kanalizácie
 • Nízka stavebná výška (už od 75 mm)
 • 25 ročná záruka