Instagram Pinterest Youtube LinkedIn

Frankfurtský veľtrh ISH vniesol do kúpeľní farby a predstavil nové trendy

Dátum: 18.3.2017

Frankfurtský veľtrh ISH vniesol do kúpeľní farby a predstavil nové trendy

Viac času v kúpeľni

   Marcové medzinárodné stretnutie v nemeckom Frankfurte nad Mohanom potvrdilo rastúci vplyv kúpeľní v rámci usporiadanie celého bytu. Prestávajú byť jasne ohraničeným priestorom a prepájajú sa do ostatných miestností, pričom preberajú aj funkciu relaxačné. Čím ďalej častejšie sa v nich stretávame s doplnkami ako sú poličky a odkladacie plochy u vaní, odkladacie stolíky a kreslá akoby prinesené z obývačky a ďalšie prvky, ktoré nabádajú k predĺženiu času stráveného pri hygiene.

Jednofarebné farby

   Novinkou tohto roka sú podľa najväčších výrobcov tlmené zemité farby, ktoré ozvláštnili nielen nábytok, ale aj sanitárnu keramiku. Sanita, často v tenkostennom prevedení, získala pieskové, zelené, béžové, šedé či antracitové tóny. Umývadlá sa umiestňujú väčšinou na dosku, ktorá je v prevažnej väčšine prípadov z masívu či potiahnutá dyhou. "V nábytku sa pomerne často ukazujú aj varianty otvorené. Sú to len konzoly s policami pod umývadlá" hovorí Kryštof Nosál, dizajnér RAVAK.

Vane v novom

   Medzi vystavenými vaňami tento rok jednoznačne vedú voľne stojace, pri veľkých výrobcoch tentoraz opatrené aj bočnými dvierkami pre ľahší vstup. Hoci sa rozhodne nejedná o objav, firmy sa k nim vracajú zrejme kvôli starnúcej populácii a všeobecnému dôrazu na výrobky ohľaduplné k seniorom. "Neopomenuteľnou novinkou bolo matné prevedenie vaní, tzv. Solid surface. U umývadiel sa tento trend ukázal tiež v podobe kombinácie lesklého vnútra a matného vonkajšieho povrchu," dodáva Kryštof Nosál.

Chytré sprchové kúty

   Najmodernejšie sprchové kúty sú často v štýle Walk-in, teda bezbariérové, umiestnené priamo na podlahe a vytvorené len požadovanou kombináciou veľkých sklenených plôch. Unikátny naprieč celým veľtrhom ISH bol novo predstavený sprchovací kút 10 ° výrobcu RAVAK, ktorý nadväzuje na ideu celého konceptu a pracuje s myšlienkou rotácie o 10 °. Pôdorys sprchovacieho kúta sa na jednej strane o 10 ° rozšíril oproti klasickému obdĺžniku (rozmery 120 x 90 / 70cm) a na zemi tak vznikli dve odkladacie plochy vhodné na uloženie sprchovacích potrieb mimo došľapovej plochy. Vďaka svojej asymetrii šetrí aj priestor kúpeľne. "Zaujímavosťou u kútov pre mňa bola inštalácia bez nutnosti vŕtania. V moderných kúpeľniach vedú čo najväčšie formáty extra pevných spekaných obkladov alebo aj kamenné obklady. Do takýchto materiálov je veľmi ťažké vŕtať a aplikácia vyžaduje profesionálne náradie, preto nie je medzi remeselníkmi príliš obľúbená. Nové formáty obkladov podnietili vznik čoraz rozšírenejšieho spôsobu inštalácie kútov. Na stenu sa obojstrannou lepiacou páskou pripevní nerezový plechový pruh, na ktorý sa naskrutkuje ustavovací profil a potom sa všetko zasilikónuje. Pre rámove výrobky je táto inštalácia dostatočná a zákazníci ocenia jej jednoduchosť. " Dodáva produktový manager RAVAK Martin Zítek.

Nové tvary i farby vodovodných batérií

   Jedným z najvýraznejších prvkov tohtoročného veľtrhu boli nové dizajny vodovodných batérií, ktoré v kúpeľni bojujú o väčšiu pozornosť a stále prepracovanejšia elektronika, ktorá ovplyvňuje ich chod. Armatúry rozopäli krídla ako vtáky a vzali na seba okrem obvyklej chrómovej úpravy aj farbu mosadze, niklu, bronzu, čierneho bronzu alebo aj ružového zlata v matnom aj lesklom prevedení.

Toalety v popredí záujmu

   Jasne viditeľným trendom je dôraz na hygienu. WC s technológiou RimOff sú už štandardom (WC bez oplachového kruhu), rozšírené sú aj elektronikou nabité bidetové sedátka, ale k videniu boli aj samočistiacie umývadla. WC sú čím ďalej "múdrejšie", vedia analyzovať zloženie moču prípadne aj pomocou aplikácie nastavovať množstvo vody na splachovanie.

Elektronika a chytré aplikácie všeobecne znovu dokázali, čím nám môžu spríjemniť život. Boli k videniu vodovodné batérie, ktoré možno ovládať bez nutnosti dotyku, vyhrievanie zrkadiel alebo napríklad celé programovateľné sprchové kúty. Revolučná novinkou využiteľnú nielen v kúpeľni je "strážny" senzor, ktorý je schopný identifikovať, či v byte netečie voda prípadne, či niekde neprasklo potrubie a okamžite upozorní užívateľa cez internet.

"Čo sa týka štýlov kúpeľní všeobecne, tak podľa mňa neprichádza žiadna revolúcia. Štýl je stále jemný a minimalistický, ale nie striktne alebo nepríjemne strohý. " Uzatvára svoje postrehy Kryštof Nosál, dizajnér RAVAK.