Instagram Pinterest Youtube LinkedIn

Ako na údržbu kúpeľne

Keď si zariadenie kúpeľne vyberáte u osvedčených značiek, výrobcovia vám ponúknu aj desaťročnú záruku na životnosť ich produktov. Aby však kúpeľňa dosiahla skutočne maximálnej dĺžky svojej životnosti a zachovala si svoju krásu, je potrebné si vybrať správnych pomocníkov na jej údržbu.

Ako si teda starostlivosť o kúpeľňu a jej zariadenie čo najviac zjednodušíte?

1. Vyvarujte sa abrazív a chlóru

Moderné materiály sú natoľko sofistikované, že väčšinou neznesú drsné zaobchádzanie. Ocenia naopak šetrné prípravky. Tie bývajú zväčša univerzálne, takže zároveň ušetríte aj čas potrebný na študovanie rôznych návodov.

Pri čistení všetkých lesklých kúpeľňových povrchov, či už sa jedná o akrylát, liaty mramor, sklo, plast alebo keramické obklady sa vyvarujte abrazív (rôzne piesky). Povrchy čistené prípravkami s prímesou abrazív môžu časom nielen zmatnieť, ale môže dôjsť až k ich zodretiu. Na mechanické poškodenie sú najnáchylnejšie farebné lakované rámy alebo tie kovovo lesklé. Naopak, poškodenia sa nemusíte obávať u matne kovovej úpravy satin.

Ďalším nepriateľom kúpeľní je chlór. Jeho chemické účinky sú také silné, že pri neopatrnom používaní môže zničiť najmä hliníkové rámy sprchových kútov a chrómové batérie, radiátory alebo vaňové odtoky. Na bielom povrchu kútov a radiátorov dokáže vyrobiť škaredé zažltnuté škvrny.

2. Ošetrujte jemne

RAVAK Cleaner

Podľa jednoduchej matematiky sa preto riaďte nárokmi tých povrchov, ktoré sú v kúpeľni najnamáhavejšie. To znamená najmä na požiadavky čistenia vaní, sprchových vaničiek a umývadiel. Zvoľte si univerzálny prostriedok akým je napríklad  RAVAK Cleaner vhodný na odmastenie a údržbu všetkých kúpeľňových povrchov alebo RAVAK Cleaner Chrome obohatený aj o zložky starajúce sa o chróm.

3. Aby sklo neosleplo

RAVAK AntiCalc

Každá voda, s výnimkou dažďovej či destilovanej, obsahuje vždy určité množstvo soli. Jej usadeniny - takzvaný vodný kameň - sa odstraňuje len veľmi ťažko. Vytvorí so sklom chemickú väzbu a po čase ho zafarbí, sklo „oslepne“. Bežne dostupné chemické prostriedky sú proti vodnému kameňu vcelku neúčinné.

Trvalému znečisteniu dokáže spoľahlivo zabrániť jedine unikátna technológia úpravy skla RAVAK AntiCalc®, ktorou RAVAK ošetruje sklá svojich sprchových kútov, dverí a zásten už pri výrobe. Na ďalšiu údržbu ponúka prípravok AntiCalc Conditioner. Vzľadom tomu, že sa "anticalc" stal označením celej kategórie, nespoliehajte sa na každý bezmenný "anticalc", ktorý dostanete k nákupu zdarma. Iba patentovaný AntiCalc®, ktorý si vo väčšine štátov sveta chráni RAVAK ochrannou známkou, udrží sklo bez poškodenia s 10-ročnou zárukou. Na údržbu novo zakúpeného kúpeľňového zariadenia a skiel vám bude stačiť univerzálne saponátové čistidlo (doporučujeme RAVAK Cleaner) a priemerne raz za štvrť roka obnovte pôsobenie technológie AntiCalc® prípravkom RAVAK AntiCalc Conditioner. Ale pozor! Pred použítím prípravku AntiCalc Conditioner sklo najskôr dôkladne umyte. Na vnútornú stranu úplne čistého a suchého povrchu skiel naneste potom suchou handrou prípravok RAVAK AntiCalc Conditioner a vyleštite do sucha. Sklo znovu získa vodoodpudzujúce vlastnosti a v priebehu ďalšieho obdobia (zhruba 3 mesiace, podľa tvrdosti vody) bude vyžadovať len bežnú údržbu saponátovými odmasťovacími prostriedkami.

4. Pri čištení sifónu opatrne

RAVAK Turbo Cleaner

Zanesené sifóny vaní a sprchových vaničiek najskôr spriechodnite niektorým z prípravkov na bázy hydroxidu sodného, akým je napríklad RAVAK Turbo Cleaner. Ale pozor! Dávkujte opatrne, nielen čo sa týka množstva, ale aj umiestnenia. Hydroxid sodný môže nenávratne poškodiť chrómové časti. Najlepšie je prípravok nabrať lyžicou a opatrne nasypať do odpadu. Pokiaľ by ste granulát vsypali do odpadu naraz vo väčšom množstve, nestihne sa pozvoľne rozpustiť vo vode, ale naopak vytvorí nepriepustný zlepenec, ktorý odpad účinne upchá.

5. Aby sa vaňa znovu leskla

Nechali na vašej vani odtlačky drápkov vaši domáci maznáčikovia? Kúpete deti po návšteve z pieskoviska alebo ste vaňu príliš dôkladne drhli abrazívnymi prostriedkami? Drobné škrabance alebo matné miesta môžete preleštiť aj v domácich podmienkach. Najskôr sa uistite, že je vaša vaňa z liateho akrylátu (PMMA), pretože lacné „sendvičové“ vane nie je možné prebrúsiť. Jemné škrabance môžete preleštiť iba brúsnou pastou (napr. Tempo na autolaky) a následne filcovým kotúčom na vŕtačke.  Hlbšie ryhy najskôr prebrúste šmirgľovým papierom v zrnitosti 600 – 1400 (začnite hrubším a skončite jemnejším), brúste pod vodou. Potom opäť brúsnou pastou a nakoniec filcom. Pozor – dno vane brúste do 0,5 mm, v lemoch si môžete dovoliť brúsiť do hĺbky 3mm.

6. Vyžeňte plesne z kúpeľne

Montáž krycí lištyJedným z najúhlavnejších nepriateľov každej kúpeľne je vlhkosť, respektíve s ňou súvisiace plesne. Najčastejšie sa s ňou stretneme v škárach okolo vane, v neprístupných miestach u sprchových kútov a zásten ale môžu sa nepríjemne rozvinúť aj vo vnútri hydromasážnych systémov.

Plesnivým miestam v škárach okolo vane a sprchových kútov sa dá najlepšie prejsť použitím vaňových líšt. Silikónový tmel je síce nutné do špáry použiť v každom prípade, ale lišta celú špáru prekryje, utesní a jej údržba je oveľa jednoduchšia ako čistenie nerovnomerne naneseného tmelu, ktorý po usadení nečistôt kazí vzhľad celého diela.

Odklonění dveřního křídla

Problematickou oblasťou, s ktorou sa stretáva takmer každá kúpeľňa, sú plesne a nečistoty usadené v neprístupných miestach sprchových kútov. Už pri kúpe sa preto oplatí zohľadniť aj kritérium jednoduchej údržby a vybrať si sprchový kút s minimom zvislých profilov (takzvané polrámové alebo bezrámové). RAVAK ponúka aj kúty s chytrým mechanizmom odklápania skla dverí. Odklonením krídla dverí sa pri údržbe ľahko dostanete aj do inokedy neprístupných miest.

RAVAK Desinfectant

Hydromasáže zabudované vo vaniach je možné ochrániť proti plesniam buď hneď od začiatku prikúpením automatického dezinfekčného systému alebo je potrebné myslieť na to, že by sme občas po hydromasáži mali do vane naliať dezinfekčný prípravok, ktorý zbaví choroboplodných zárodkov aj trubky skryté pod povrchom vane.