Youtube Instagram

Potrebujete sa sprchovať vo vani?

Chcete sa pohodlne sprchovať vo vani, a pritom nenašpliechať všade dookola? Aj do hotovej kúpeľne!

Nenechajte sa obmedzovať! Panuje všeobecná predstava, že pri koncipovaní novej kúpeľne nie je iná možnosť, ako voľba medzi kúpaním a sprchovaním. Veľmi často sa zabúda na to, že existuje ešte tretí variant, a to sprchovanie vo vani. Vďaka vaňovým zástenám a dverám sa budete aj pri sprchovaní vo vani cítiť pohodlne, a nemusíte si dávať pozor, aby ste nezamokrili celú kúpeľňu.

Montáž vaňových zástien a dverí je aj do hotovej kúpeľne veľmi jednoduchá – pomocou troch skrutiek. Väčšina vaňových zásten a dverí je vhodná pre všetky klasické vane.

Pohodlné sprchovanie vo vani

Aké možnosti tu vlastne máme?

Vaňové zásteny
Nezakrývajú síce celý sprchový priestor, ale pri rozumnom sprchovaní vedia nasmerovať prevažnú väčšinu vody do vane. Po sprchovaní zostane na podlahe naozaj iba zopár kvapiek. Všetky vaňové steny sa dajú sklápať, a preto v kúpeľni zbytočne nezaberajú miesto.

Vaňové zásteny ponúkame v týchto radoch:
Vaňové dvere
Utesňujú sprchový priestor nad vaňou rovnako dokonale ako sprchový kút.

Vaňové dvere ponúkame v týchto radoch:

Typy vaňových zásten

Vaňovú zástenu je dnes možné inštalovať už takmer na každú vaňu, či užklasickú, rohovú alebo asymetrickú. 

K asymetrickým a rohovým vaniam ponúkajú ich výrobcovia špeciálne dizajnované zásteny, ako sú napríklad zásteny k vaniam Rosa alebo Gentiana značky RAVAK.

K ostatným si stačí vybrať niektorú z univerzálnych zásten. Univerzálne zásteny je možné montovať naakékoľvek klasické rovnú vane, bez ohľadu na ich materiál. Univerzálne zásteny je možné montovať naakékoľvek klasické rovnú vane, bez ohľadu na ich materiál. Pozor si však dajtena rovnosť lemu – staršie plechové vane mávajú občas trochu inak tvarovaný lema zástena tým pádom nemusí dobre tesniť. Montáž zásteny zvládne aj amatér, dôležitá je iba rovná stena bez niky, výklenku a popr. reliéfnych obkladov.

Skladať alebo nie?
Takmer všetci výrobcovia ponúkajú skladacie aj pevné zásteny. Každý typ má svoje výhody.

Skladacie zásteny sú umiestnené v ráme s jedným alebo viacerými zvislýmiprofilmi (podľa toho či sa jedná o dvojdielnu, trojdielnu alebo až napríklad päťdielnu zástenu). Ich hlavnou výhodou je ich skladnosť, pretože túto „harmoniku“ je možné zložiť až smerom k stene. Ale pozor! „Máloktoberie do úvahy umiestnenie vodovodnej batérie a tvar vane. Napríklad taký ergonomický prelis na hlavu, podhlavník alebo vodovodná batéria môžu znemožniť úplnému zloženiu zásteny a vy tak prídete o jednu z hlavných výhod tohto riešenia. Správne nakombinovaná vaňa so zástenou vyzerá tak, že v mieste, kde má vaňa širšie ploché dno a kolmé steny je umiestnený sifón. U vaňových zásten typu „harmonika“ neodporúčame inštalovať na čelnú stenu sprchovacieho miesta poličky ani vodovodné batérie, pretože by ste už potom zástenu nemohli zložiť až k stene“ hovorí Alex Brožík, vedúci product managementu značky RAVAK.

Nespochybniteľnou výhodou ale zostáva fakt, že skladacia zástena vždy pokryje väčšiu plochu okolo vane, takže sprchovanie bude ešte komfortnejšie. Za viac pohodlia ale zaplatíte trošku obtiažnejšou údržbou, pretože oproti jednoduchým pevným stenám budete pri údržbe narážať na rám a profily.

Pevné bezrámové zásteny sú tou najlepšou voľbou ak hľadáte výrobky nadčasové elegantné výrobky vyžadujúce jednoduchú údržbu. Pri nákupu si však vždy overte, či boli sklá ošetrenénejakou ochrannou vrstvou. RAVAK predáva sklenené výplne už s nanesenou technológiou AntiCalc, ktorá chráni sklo proti usadzovaniu vodného kameňa a stačí ju užiba priebežne udržiavať prípravkom RAVAK AntiCalc Conditioner. Pevné sklenené zásteny sa vyrábajú buď ako jednodielne alebo dvojdielne, kde je zástena rozdelená v rôznych pomeroch (závisí od výrobcu) na dve časti – jednu pevnú a jednu pohyblivú/ výklopnú.

Kúpeľňová matematika

Zariadiť si kúpeľňu nie je žiadna veda. Stačí si len uvedomiť pár faktov. Dĺžka priemernej vane začína od 150 cm a najčastejšie sa pohybuje okolo 160 - 170 cm. Pohodlný vstup do vane, ktorý vám ostane vedľa zásteny, by mal byť široký najmenej 70 cm. Ak si teda vyberiete menšiu vaňu (150 cm dlhú) nie je príliš praktické ju kombinovať s pevnou zástenou. Tá, aby mohla plniť svoju funkciu, by mala mať šírku najmenej 80 cm.

Pri výbere zásteny sa stretnete aj s rozdielnymi výškami, zväčša od 133 - 150 cm. Priemerná vaňa má hĺbku 40 - 45 cm. Kombináciou týchto dvoch údajov teda odhadnete, na akú výslednú výšku sa s novou zástenou dostanete a či vám bude vyhovovať. Ideálne je dosiahnuť výšku štandardného sprchového kútu (190 cm).

Vaňové zásteny sa pri vhodne vybranom type a spoľahlivej značke stanú neoddeliteľnou súčasťou kúpeľne, či už ak bývate single v menšom byte alebo naopak, rodinnej kúpeľne, ktorá musí oddolať útokom malých detí.

vana Praktik + vanová zástěna